Більше чотирьох тисяч квартир - без електрики та опалення. Як не повторити долю Ірпеня?

Більше чотирьох тисяч квартир - без електрики та опалення. Як не повторити долю Ірпеня?

Кілька житлових комплексів під Києвом на Різдвяні свята залишилися без світла. Що стало причиною аварії на лінії електропередач і кому дзвонити в подібній ситуації, з'ясував ПростоПрав.

Масштаб трагедії

Вранці на Різдво в Ірпені сталася аварія на лінії електромережі, через що будинки на вулицях Новооскольська, Мечникова, Джерельна залишилися без світла. Електроенергія пропала приблизно в 4 тисячах квартир, перетворивши свято в справжній кошмар.

"Так як у нас немає центрального опалення і все нагрівається від газових котлів, які не працюють без електрики, крім світла в будинках пропала гаряча вода і тепло. Особливо важко було тим, у кого не газові, а електроплити, - вони навіть приготувати собі поїсти не могли ", - описав те, що відбувалося на Різдво, мешканець будинку на вулиці Джерельна Богдан.

Як розповів молодий чоловік, забудовник їх житлового комплексу пообіцяв в Фейсбуці 7 січня знайти розрив в електромережі і ввечері замінити зіпсований кабель. Однак ні вранці наступного дня, ні в обід, ні ввечері, світло так і не з'явився. Тоді городяни, щоб привернути до своєї проблеми увагу ЗМІ і місцевої влади, пішли на крайні заходи і перекрили дорогу на перетині вулиць Мечникова та Садової. Ближче до півночі 8 січня нарешті знову загорілися на вулицях ліхтарі і народ розійшовся по домівках дбайливо складати свічки, які в майбутньому можуть знадобитися неодноразово.

Офіційна версія

За інформацією ДТЕК Київські регіональні електромережі, на Різдво о 6 ранку на високовольтній підстанції спрацювала захисна автоматика, яка відключила відразу три лінії 10 кВ, що живлять частину міста Ірпінь.

Дві лінії Л-ТП-669 та Л-ТП-132/23 належать оператору системи розподілу ДТЕК Київські регіональні електромережі. Від них отримують електропостачання мешканці вулиць Миру, Соборна, Мінеральна, 8 Березня, Курортна, Тургенівська, Квіткова, Полтавська, 6 Лінія, Антонова, Северинівська, Котляревського. Третя, Л-ТП-660/2, забудовникам "Укрсоцбуд", Оверко І., Карпенко Б., Антонюк Ю. Лінія, яка перебуває на їх балансі живить багатоквартирний масив житлової забудови по вулицям Джерельна, Західна, Новооскольська, Мечнікова - ЖК "Фортуна" - 1,2, "Синергія", "Грандлайф".

Цьго ж дня фахівці відновили роботу двох перших ліній системи розподілу та подали напругу клієнтам, чиї домівки від них живляться. Третю лінію відремонтувати мали її власники, забудовники. Вони повідомили електропостачальника, що увечері 7-го січня відшукали місце пошкодження кабелю і вранці приступили до його ремонту. Пошкодження кабелю ліквідували у 13.00 8-го січня, але було виявлено нове пошкодження. Його знайшли і усунули ближче до ночі. Напругу на відремонтовану лінію подалі близько 23-ох годин.

Створити напругу

За словами громадської радниці Наталії Василенко, - світло в Ірпені пропадає регулярно, до такої ситуації призводить зношеність електромереж та їх перевантаження - в місті будують в рази два більше житла, ніж передбачено генеральним планом.

"Щоб не опинитися в подібній ситуації, в першу чергу, варто уважно вивчити стан інженерних мереж в тому районі, де ви плануєте купити квартиру. Якщо ж ви придбали проблемне житло, то вирішення аварійних ситуацій не матиме простого рішення, - прокоментувала громадська радниця.

Наталія зазначає, що якщо зазвичай у випадку аварійного відключення необхідно звертатись на гарячу лінію ДТЕК, то у ситуації, коли електрообладнання, яке не перебуває на балансі або в оперативному управлінні ДТЕК Київські регіональні електромережі, як трапилось в цей раз з пошкодженою лінією Л-ТП-660/2, яка знаходиться у власності забудовників, оператор системи розподілу не має права втручатися в роботу абонентського (приватного) обладнання. Тому коли трапляються аварії саме в таких електроустановках, відновити електропостачання можливо лише після того, як власники обладнання відремонтують його, і оператор системи розподілу зможе підключити його до електромереж. А отже – звертайтесь до власника ТП, з вимогою ремонту.

"Зазначу, що власник мереж має передати на баланс ДТЕК або укласти договір на обслуговування ліній, що належать йому", - додала вона.

Що робити, коли відключили світло

Якщо в квартирі пропала електрика, то в першу чергу про це необхідно повідомити в Житлово-комунальне господарство або Об'єднанне співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). При серйозної аварії про приблизний час завершення робіт можна дізнатися у диспетчера вашої регіональної електромережі або зателефонувати на гарячу лінію постачальника електроенергії.

Жителі Ірпеня, які пережили "блекдаун", в свою чергу радять при тривалій відсутності світла пожити у знайомих або орендувати на добу квартиру. При цьому в будинку потрібно не забути вимкнути всі електроприлади, які можуть згоріти, так як після відновлення кабелю можливі перепади в електромережі. Також варто взяти з собою продукти з холодильника, - краще порадувати ними родичів, ніж потім викидати.

З іншого боку, відсутність в будинку світла може залучити злодіїв, тому що при цьому перестають працювати сигналізація в квартирах і магнітні замки в під'їздах, а, головне, пильні сусідки-бабусі в непроглядній пітьмі вже не здатні відрізнити "своїх" від "чужих". Тому, перш ніж їхати з квартири, необхідно обов'язково подумати і про збереження цінних речей.

Якщо у вас є проблема, до якої ви хотіти би привернути увагу суспільства, напишіть нам на prostoprav1@gmail.com. І пам'ятайте, що юридичну допомогу ви завжди можете отримати в нашому розділі "Клієнтам".

ПростоПрав - це онлайн ресурс, на якому кожна людина може запитати про юридичну консультацію та вирішити своє питання разом з юристом.

Розвиток ресурсу ПростоПрав відбувається за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". 

Назад до списку