ДТП і травми через ожеледицю: адвокатка розповіла, як отримати компенсацію

ДТП і травми через ожеледицю: адвокатка розповіла, як отримати компенсацію

Минулої п’ятниці через ожеледицю в Києві сталися сотні ДТП і не один десяток осіб отримали травми. Чи зможуть постраждали стягнути з комунальних служб компенсацію за завдану шкоду, з'ясував ПростоПрав.

Дощ із мокрим снігом і мінусова температура в кінці робочого тижня перетворила столицю України в найнебезпечніший льодовий каток. За даними департаменту охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації, 150 дорослих та 13 дітей постраждали через ожеледь. Ще більше сталося аварій – за добу на лінію 102 надійшло 503 повідомлення про ДТП. Чи існує механізм стягнення шкоди за пошкодження, завдані такими погодними умовами, розповіла адвокатка Людмила Адамчук.

За словами співрозмовниці, отримати компенсацію цілком реально – за змістом статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі. Тобто якщо комунальні служби не прибирали дороги і не чистили від криги тротуари, ви через це розбили свою машину, або послизнулись та впали, прокинулися з гіпсом, то шанс довести справу до суду досить великий. Але там ще необхідно буде довести вину відповідача.

Фото носить ілюстративний характер

Алгоритм дій при ДТП

Якщо ви потрапили в аварію, необхідно викликати поліцію і повідомити про це вашу страхову компанію. Далі зробіть фото і відео дороги. Згадайте про ожеледь і стан дороги в усіх документах, які складе поліція. Запишіть контактні дані свідків. Збережіть відео з реєстратора. Надішліть запит в гідрометцентр з приводу погодних умов. Крім цього, можна замовити комплексну судову дорожньо-технічну і автотехнічну експертизу, яка підтвердить, що причиною ДТП стала ожеледиця.

Якщо ви отримали травми, то обов'язково збирайте чеки оплати ліків і медичних послуг. Вони знадобляться в суді як доказ матеріальної шкоди.
Людмила Адамчук наводить як приклад судової практики Постанову ВС від 24.10.2018 по справі № 465/11817/13-ц. 
В грудні 2005 року водій, керуючи автобусом ЛАЗ-695 НГ, у районі Матків Турківського району Львівсько області не впорався з керуванням, внаслідок чого автобус впав з мосту в річку Гуснянку.

Суд зазначив, що дорога, на якій сталася дорожньо-транспортна пригода перебувала у неналежному для експлуатації стані, а за її стан відповідали ДП "Львівський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та служба автомобільних доріг у Львівській області.
Доказами у справі слугували зокрема висновки судово-автотехнічної експертизи та експертизи стану доріг та дорожніх умов. На підставі проведених розрахунків, експерт прийшов до висновку, що при стані дорожнього покриття, вкритого льодом та тонким шаром свіжовипавшого снігу та необробленого протиожеледним матеріалом на ділянці дороги, де сталася ДТП, незалежно від стану коліс автобуса може наступити його сповзання. Відповідно експертизи дорожня організація повинна була забезпечити безпечні умови проїзду шляхом своєчасного оброблення проїжджої частини протиожеледним матеріалом, відповідно до вимог ДСТУ 3587, для чого не було перешкод технічного характеру.

Позивач в даному випадку хотів матеріальної компенсації від ДП "Львівський облавтодор "ВАТ "ДАК" Автомобільні дороги України", служби автомобільних доріг у Львівській області (витрати на ліки, похорон, спорудження надгробного пам'ятника) у розмірі 29 377 гривень, і моральної у розмірі 500 000 гривень. Проте у решті позовних вимог було відмовлено, так як Рішенням Франківського районного суду вже стягнули з відповідачів 311 046 гривень матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Фото носить ілюстративний характер

Алгоритм дій при падінні

У разі падіння на тротуарі слід також ретельно зафіксувати стан доріжок, взяти контакти свідків і обов'язково збирати кожен чек оплати ліків. Однак навіть без фотофіксації можливо довести свою правоту. Як приклад, випадок із судової практики (Постанова ВС від 28.10.2019 по справі № 554/1583/16-ц).
В січні 2016, проходячи тротуаром повз будинок "Укрпошта" на вулиці Куйбишева в Полтаві, жінка підсковзнулася і впала. Яна вважала, що падіння пов`язане із тим, що з даху "Укрпошти" під час відлиги натекла вода, яка згодом перетворилася на лід. Тротуар розчищений не був ані від снігу, ані від льоду та не був оброблений протиожеледними сумішами й не огороджений. Внаслідок падіння вона отримала травму і 19 січня 2016 року їй проведена операція із вживлянням в гомілку імплантанту - блокуючого стрижня та фіксацією кісток. На лікування, згідно з уточненими позовними вимогами, витрачено 13 362, 95 грн, які вона просила стягнути з відповідача на її користь як відшкодування завданої їй майнової шкоди.
Рішенням Октябрського районного суду міста Полтави з ПАТ "Укрпошта" стягнуто на користь позивачапотерпілої на відшкодування майнової шкоди 13 362 гривень, моральної - 5 000. Рішення суду першої інстанції, було залишене в силі після апеляційного і касаційного перегляду. Відповідач не довів, що на відрізку тротуару уздовж будинку ПАТ "Укрпошта" біля газетного кіоску, де сталося падіння, було належним чином прибрано територію від льоду, посипано піском чи іншою відповідною сумішшю.
"Відповідно до пункту 1 частини другої статті 18 Закону України “Про благоустрій населенних пунктів” підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію. На підставі цих норм було встановлено обов'язок відповідача щодо догляду за прилеглою територією, у тому числі прибирання від снігу та льоду", - зазначає Людмила Адамчук.

Якщо вам потрібна консультація або допомога кваліфікованих юристів, ви можете вибрати з декількох сотень фахівців, зареєстрованих на нашому сайті, або просто залишити свій запит.

ПростоПрав - це онлайн ресурс, на якому кожна людина може запитати про юридичну консультацію та вирішити своє питання разом з юристом.

Розвиток ресурсу ПростоПрав відбувається за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". 

Назад до списку