Нюанси віддаленої роботи: як змусити замовника заплатити за вашу працю

Нюанси віддаленої роботи: як змусити замовника заплатити за вашу працю

Після глобального карантину багато компаній почали думати про застосування більш гнучких схем роботи. Зокрема, коли співробітники можуть працювати віддалено, з дому. Однак при цьому наймачі досі не завжди розуміють, як правильно оформлювати таких працівників. Ще більш заплутаною виявилась ситуація з документообігом і угодами між громадськими об'єднаннями та ФОП. Ми знайшли відповіді на найчастіші запитання, які виникли у обох сторін у період пандемії коронавірусної інфекції.

Дистанційна робота

Ще в березні в країні офіційно узаконили "гнучкий графік" і "дистанційну (надомну) роботу", після внесення змін до деяких законодавчих актів України для забезпечення "додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Зараз в період пандемії діють спеціальні правила - наймач може встановлювати гнучкий графік роботи своїх співробітників і визначати умови дистанційної (надомної роботи) наказом або розпорядженням без обов'язкового укладення трудового договору.

"Якщо у співробітника ненормований робочий день, важливо це позначати в трудовому договорі. Крім стандартного оплачуваної відпустки в 24 календарні дні, такий працівник має право на додаткові 7 днів", - відзначає юристка київського офісу фірми "Dentons" Олександра Піскун.

Експерти радять обов’язково прописувати в наказі або розпорядженні місце, де ви плануєте працювати. Коли в трудовому договорі з роботодавцем вказано іншу адресу, – то вас за бажанням можуть звільнити за прогул. І навпаки за відсутності адреси співробітник має право не приходити на роботу – це не буде вважатися прогулом.

Відзначимо, що компанія апріорі зобов'язана забезпечити співробітникам безпечні умови праці на робочому місці, в даному випадку, - вдома. Однак сторони можуть домовитися про цей момент і деталізувати інформацію про відповідальність сторін, зазначивши це в угоді.

Організація праці в умовах карантину

Зрозуміло, що не всі організації здатні дозволити собі відправити працівників на «дистанційку», взяти хоча б для прикладу продуктові магазини і аптеки. Вони будуть відкриті у будь-якому випадку, але при цьому роботодавець зобов'язаний створити всі можливі безпечні умови праці для своїх працівників:

  • Видати дезінфікуючі засоби і антисептики.
  • Забезпечити індивідуальними засобами захисту: масками або респіраторами, рукавичками, захисними екранами тощо.
  • Вимірювати температуру.

Замовник не хоче платити

Чи зіштовхувалися ви або ваші знайомі з ситуацією, коли ви начебто про все домовилися з роботодавцем / замовником на словах або в мессенджері, зробили велику частину або навіть всю роботу, і тут вам пишуть, що ваші послуги більше не потрібні? Що робити?

"Коли вже є певні домовленості, навіть усні, ви за законом маєте право на компенсацію за фактично надані послуги, виконану роботу. Навіть якщо немає угоди або контракту", - пояснює партнерка юридичної фірми "Spensers" Зоя Красюк.

Якщо така справа дійде до суду, основним питанням буде підтвердження факту домовленості з роботодавцем та виконання вами роботи. Для цього юристка рекомендує вести листування електронною поштою. Потім це листування можна буде надати як доказ. Щоб довести виконання роботи в певному обсязі, необхідно залучити експерта. Визначити її вартість можна, якщо у компанії-замовника або у вас затверджена погодинна ставка за різні види послуг і робіт.

В ідеалі експертка радить завжди складати між сторонами протокол про наміри або попередню (попередня) угоду, і чітко прописати в них вартість послуг.

Відзначимо, що законодавством передбачений електронний документообіг. Для цього необхідно отримати електронний цифровий підпис (ЕЦП) в МУС або Державній податковій службі України.

Працівник зриває терміни

Перш ніж відправити співробітника на дистанційну роботу, варто чітко прописати вимоги до нього в посадовій інструкції, або в наказі про створення проєктів, проєктної команди тощо.

"Прописуємо, що саме він повинен зробити, в які терміни здати роботу, якими каналами зв'язку будуть передаватися документи і вестися листування. Там же можна уточнити штрафні санкції за невиконання трудових обов'язків", - зазначає Зоя Красюк.

Майбутні зміни в законодавстві

Пандемія підштовхнула Раду щільно зайнятися удосконаленням трудових відносин. У листопаді був прийняти проєкт закону № 4051 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання дистанційної роботи".

Проєкт пропонує розмежувати поняття надомної та дистанційної праці. Також він передбачає можливість чергувати роботу в офісі і вдома, або де завгодно за власним графіком, але при цьому співробітника зобов'язані забезпечити всією необхідною технікою. У разі дискримінації в офісі працівник може перебувати віддалено до 2 місяців. Також дистанційно зможуть працювати співробітники, у яких є дитина до трьох років.

У випадку з надомною роботою працювати потрібно в чітко зафіксованому місці, яке роботодавець повинен забезпечити всім необхідним обладнанням. Змінити місце співробітник має право тільки з дозволу керівництва.

Якщо вам потрібна консультація або допомога кваліфікованих юристів, ви можете вибрати з декількох сотень фахівців, зареєстрованих на нашому сайті, або просто залишити свій запит.

ПростоПрав - це онлайн ресурс, на якому кожна людина може запитати про юридичну консультацію та вирішити своє питання разом з юристом.

Розвиток ресурсу ПростоПрав відбувається за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". 

Назад до списку